ÜRÜN KATALOĞU

Epoksi Reçine Sertleştirici

Epoksi reçine sertleştiriciler (veya kür malzemeleri), oda sıcaklığında veya daha yüksek sıcaklıklarda epoksilerle reaksiyona girebilen reaktif bileşiklerdir. Kür maddelerinde poliamidler ve alifatik poliaminler olmak üzere iki ana kategori vardır. Kürleme döneminde, aminler üzerindeki birincil hidrojenler, epoksi grupları ile reaksiyona girerek ikincil aminleri oluşturur. Daha sonra bu aminler, kürlenme için epoksi ile reaksiyona girer. Son olarak, üretilen üçüncül aminler epoksi gruplarıyla reaksiyona girerek polimer ağları oluşturur. Çapraz bağlı polimer ağları üretmek için amin sertleştirici kimyasal yapılarında üç aktif hidrojen ve iki amin grubu olmalıdır.

Birçok farklı amin sertleştirici türü vardır. Ancak genel olarak epoksilerde alifatik, aromatik ve sikloalifatik aminler kullanılır. Aromatik sertleştiriciler, aromatik halkaların sterik engellemesinden dolayı oda sıcaklığında epoksilerle yavaş reaksiyona girer. Bu nedenle, kürlenme işleminin başlaması için ısı gereklidir. Kürlenme yüksek sıcaklıklarda elde edilir. Sahip olduğu aromatik yapı, alifatik aminlere göre daha fazla kimyasal dayanım ve ısı direnci sağlar.

Alifatik aminler, oda sıcaklığında kürlenme işlemi için oldukça uygundur. Alifatik aminlerdeki hidrojenler çok aktiftir ve epoksilerle reaksiyona girerken ısı yayarlar. Bu nedenle kap ömrü çok kısadır. Alifatik aminler ve epoksiler arasındaki kimyasal bağlar, alkali ve inorganik asitlere karşı yüksek direnç sağlarlar ancak solvent dayanımları iyi değildir. Alifatik aminler tehlikelidir ve cilde zarar verir.

 

 

      Ürün Seçmek İçin Tıklayınız  >> 

 

FOTOĞRAFLAR

İzel Kimya A.Ş. / © 2022 / Tüm Hakları Saklıdır