ÜRÜN KATALOĞU

Alkid Reçineler

 

 

Alkid reçineler, yüzey kaplama teknolojisinde sentetik polimerlerin ilk uygulamalarından biridir. Boya ve verniklerin istenilen performansa ulaşabilmesi için bazı kimyasal bileşenler ile desteklenmesi gerekir. Alkid reçineler, boya formülasyonlarında kimyasal ve fiziksel özellikleri belirleyen bağlayıcı madde olarak kullanılır.

Alkid reçineleri, dibazik asit ve polihidrik alkolün yağ asitlerinin varlığında polikondenzasyonu ile oluşur. Ürünün sertlik, sağlamlık ve kuruma arttırıcı özellikleri polyester zincirlerinden sağlanır. Reçinenin esnekliği ve pigment ıslatma özelliği ise yağ ve yağ asitlerinin varlığı ile sağlanır. Ayrıca doymamış grupların varlığı, oksidasyonla kuruma sürecinde oluşan filmin performansını arttırır. Burada kullanılan yağın kimyasal yapısı çok önemlidir. Yani doymamış grupların sayısı ve kullanılan yağ ve yağ asitlerinin miktarı oluşan filmin özellik ve karakteristiklerini belirler.

Alkid reçineler boya ve verniklerin performansını artırmak amacıyla modifiye edilebilmektedir. Farklı modifikasyonlar uygulanarak geniş bir ürün yelpazesi elde edilebilir.

Alkid reçine boyaları veya diğer alkid reçine ürünleri, dekoratif malzeme ve yapı alanında kullanılabilen geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu boyalar veya kaplamalar, malzemenin yüzeyinde mükemmel parlaklık ve dayanıklılık sağlar.

 

      Ürün Seçmek İçin Tıklayınız  >> 

 

FOTOĞRAFLAR

İzel Kimya A.Ş. / © 2022 / Tüm Hakları Saklıdır