ÜRÜN KATALOĞU

Katkı Maddesi

 

2. Poslex - Doymamış Polyester Reçine Katkısı

 

POSLEX, hidrokinona eşdeğer değildir. Hidrokinon, polyesterin havadaki oksijene karşı korunmasını sağlar. Havadaki oksijen, polyesterler için bir başlatıcıdır. Hidrokinon, kinon vererek oksijeni bağlar. POSLEX, oksijene karşı ilgisizdir ve havadaki oksijenin bekleme süresinde oluşturduğu radikalleri veya yeni radikal oluşumunu engeller. Bu nedenle, hidrokinon kullanımına göre POSLEX kullanımı daha azdır.

POSLEX, polyester kullanımı sırasında kürlenmenin oluşma süresini etkilemez. Ancak hidrokinon ve türevleri oksijen emicidirler ve peroksit ile birleşerek kinon oluştururlar, bu durum polimerizasyon için gerekli olan peroksit miktarını arttırır. Başka bir ifadeyle, hidrokinon kürlenme süresini uzatırken, POSLEX bunu yapmaz.

TEST YÖNTEMİ: %20'lik POSLEX çözeltisi, etilen glikol veya metanol içinde çözülerek hazırlanır. 100 g doymamış polyester reçine, kapaklı bir cam şişeye alınır. 0,5 - 5,0 g hazırlanan POSLEX çözeltisi reçineye ilave edilir ve iyice karıştırılır. Daha sonra karışım 125 °C'de fırınlanır. Yarım saat aralıklarla jelleşme kontrolü yapılır. Her saat bir aya karşılık gelir.

      Ürün Seçmek İçin Tıklayınız  >> 

İzel Kimya A.Ş. / © 2022 / Tüm Hakları Saklıdır